SPLIT PAYMENT

Z dniem 1 lipca 2018, wchodzą w życie nowe przepisy, dotyczące split payment tzw. podzielonej płatności. W związku z tym każdy przedsiębiorca będzie miał automatycznie założony rachunek VAT-owski, w banku w którym ma rachunek rozliczeniowy (firmowy).
 
WAŻNE!
Jeżeli przedsiębiorca nie ma „rachunku firmowego” i korzysta z rachunku osobistego (oszczędnościowo-rozliczeniowego). Bank nie otworzy mu – w ramach tego konta – rachunku VAT.
 
Na czym to polega?
Podzielona płatność tzw. split payment polega na tym, iż płacąc za zakupy – usługi, towary – przelewamy oddzielnie kwotę netto i VAT kontrahentowi. Kwota netto zostaje przelewana na tradycyjny rachunek, a kwota VAT na jego rachunek VAT-owski. Dlatego niezbędnym jest, aby banki założyły każdemu przedsiębiorcy tzw. rachunek VAT. Nie będzie to uzależnione od tego, czy jest ktoś jest VAT-owcem, czy też nie.
 
Specjalny przelew
Oczywiście w praktyce, nie będziemy musieli robić dwóch oddzielnych przelewów. Jeżeli zdecydujemy się zapłacić kontrahentowi w taki sposób, w bankowości elektronicznej każdego banku, będziemy mieć do dyspozycji specjalne komunikaty przelewów, a płatność zostanie automatycznie rozdzielona przez bank. Trzeba będzie tylko podać trochę więcej danych.
 
Czy trzeba będzie znać rachunek VAT kontrahenta?
Nie, wskazujemy standardowe konto bankowe, bank automatycznie przeleje VAT na jego rachunek VAT-owski. Faktury nie będą musiały mieć dodatkowych informacji.
 
Czy podzielone płatności będą obowiązkowe, czy dobrowolne?
Dobrowolne. Nabywca może za każdym razem zdecydować jak dokonać płatności za fakturę zakupową.
 
Czy rachunki VAT-owskie będą dodatkowo płatne?
Nie, banki nie mogą pobierać opłat za prowadzenie tego rachunku.
Korzystam ze zwykłego rachunku osobistego, czy będę zobowiązany do założenia konta firmowego po nowelizacji przepisów?
Nie. Przedsiębiorcy posiadający wyłącznie prywatne rachunki, po prostu nie będą objęci podzieloną płatnością. W obecnym brzmieniu przepisów, ustawa nie nakłada obowiązku założenia "konta firmowego".
 
Jeśli nie jestem na VAT, a klient przez pomyłkę wpłaci mi na konto VAT środki to czy mogę ją odzyskać?
Środki na koncie VAT mimo, iż nie jesteśmy podatnikiem VAT mogą zostać zablokowane i na dzień dzisiejszy nie uzyskaliśmy od Urzędu Skarbowego wyjaśnień kiedy i w jaki sposób zostaną one nam zwrócone. Może się zdarzyć że będziemy na nie czekać 25 lub 30 dni. Prosimy o rozwagę przy płaceniu faktur i nie korzystaniu z opcji na koncie zapłaty w formie podzielonej płatności. Jeśli na konto kontrahenta nie wpłynie cała suma , bo wybraliśmy podzielona płatność, może nam naliczyć odsetki od nieterminowej wpłaty.
 
W razie wątpliwości prosimy o kontakt. Ministerstwo zachęca do płacenia faktur w nowy sposób ale ostrzegamy, że mimo iż zapewniają ochronę podatnika płacącego w ten sposób obiecują gruszki na wierzbie. Pozorna ochrona podatnika nie powinna Was kusić. Ministerstwo ma na celu uszczelnienie systemu ale najlepiej naszym zdaniem nie wchodzić w tę machinę która zablokuje nam środki finansowe bo kwotę VAT będziemy mogli wydać tylko na VAT do zapłaty do US lub kontrahentowi.
Script logo